Murata LQG15HN12NH02D
General Purpose Inductor, 0.012uH, 3%, 1 Element, Reflow soldering, 1005/0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata LQG15HN12NH02D.
Datasheet2 pages6 years ago
Arrow.cn
Geoflip
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-0.11%
CAD Models
Download Murata LQG15HN12NH02D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Inductance
12 nH
12 nH
12 nH
Tolerance
3 %
3 %
3 %
Current Rating
400 mA
400 mA
400 mA
DC Resistance (DCR)
400 mΩ
400 mΩ
400 mΩ
Test Frequency
100 MHz
100 MHz
100 MHz
Introduction Date2018-02-22
Descriptions
Descriptions of Murata LQG15HN12NH02D provided by its distributors.
Inductor RF Chip Unshielded Multi-Layer 0.012uH 3% 100MHz 8Q-Factor Air 0.4A 0.4Ohm DCR 0402 T/R
100MHz 2.8GHz 400mA 8 12nH 400m¦¸ ¡À3% 0402 1mm*500¦Ìm*550¦Ìm