Murata KRM55WR72A226MH01L
100V 22uF X7R ±20% 2220 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata KRM55WR72A226MH01L.
Geoflip
Datasheet4 pages5 years ago
TME
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-80.55%
CAD Models
Download Murata KRM55WR72A226MH01L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
22 µF
22 µF
22 µF
Dielectric
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
2220
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
6.4 mm
6.4 mm
6.4 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2017-02-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata KRM55WR72A226MH01L provided by its distributors.
CAP CER 22UF 100V X7R SMD / 22 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 2 J-Lead
Cap Ceramic 22uF 100V X7R 20% 2 Stacked 125C T/R
Chip Capacitance (Mlcc) CAP_6.1X5.1MM_SM 22µF ±20% 100V X7R
Specialist ceramic capacitors; MURATA; KRM55WR72A226MH01L; 22 µF; 6.4 mm; 2220; X7R