Murata GRT155R71H823KE01D
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.082uF, Surface Mount, 1005M/0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRT155R71H823KE01D.
Geoflip
Datasheet2 pages5 years ago
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-27.50%
CAD Models
Download Murata GRT155R71H823KE01D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
71,434
Authorized Distributors
5
Capacitance
82 nF
82 nF
82 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
500 µm
500 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata GRT155R71H823KE01D provided by its distributors.
Cap, Mlcc, 0.082Uf, X7R, 50V, 0402 Rohs Compliant: Yes |Murata Manufacturing Co., Ltd. GRT155R71H823KE01D
CAP, MLCC, 0.082UF, X7R, 50V, 0402;
GRT 0402 X7R 82NF 50V 10% A
82nF ¡À10% 50V 0402