Murata GRT155R71H563KE01J
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.056uF, Surface Mount, 1005M/0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRT155R71H563KE01J.
Geoflip
Datasheet2 pages5 years ago
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Murata GRT155R71H563KE01J symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Capacitance
56 nF
56 nF
Dielectric
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
500 µm
500 µm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2016-01-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata GRT155R71H563KE01J provided by its distributors.
CAP CER 56000PF 50V X7R 0402
56nF ¡À10% X7R 50V 0402 1mm*500¦Ìm
GRT 0402 X7R 56NF 50V 10% A