Murata GRT033R60J104KE01J
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 0.1uF, Surface Mount, 0603M/0201
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRT033R60J104KE01J.
Geoflip
Datasheet4 pages5 years ago
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-63.02%
CAD Models
Download Murata GRT033R60J104KE01J symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Authorized Distributors
5
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Dielectric
X5R
X5R
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Introduction Date2016-01-27
Descriptions
Descriptions of Murata GRT033R60J104KE01J provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.1uF 6.3V X5R 10% Pad SMD 0201 85°C Automotive T/R
CAP, 0.1UF, X5R, 6.3V, 0201;