Murata GRM21BR61C225KA88L
0805 2.2 uF 16 V ±10% Tolerance X5R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRM21BR61C225KA88L.
Geoflip
Datasheet4 pages5 years ago
Ciiva
Future Electronics
DigiKey
CAD Models
Download Murata GRM21BR61C225KA88L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Capacitance
2.2 µF
2.2 µF
2.2 µF
Dielectric
X5R
X5R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
1.25 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusTO BE DISCONTINUED (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
Yageo GroupC0805C225K4PACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 2.2uF, Surface Mount, 0805
TAIYO YUDENEMK212BJ225KG-T
16V 2.2uF X5R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 16 V, 10%, X5R, 0805
Samsung Electro-MechanicsCL21A225KOFNNNE
0805 2.2 uF 6.3 V ±10% Tolerance X5R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Descriptions
Descriptions of Murata GRM21BR61C225KA88L provided by its distributors.
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 / Cap Ceramic 2.2uF 16V X5R 10% Pad SMD 0805 85°C T/R
Ceramic Capacitor, YES, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 2.2uF, Surface Mount, 2012M/0805
KC 2,2µF 0805 10% 16V X5R