Murata GRM21BR60J106ME19K
Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 20% SMD 0805 85°C Embossed T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRM21BR60J106ME19K.
Ciiva
Datasheet4 pages6 years ago
Datasheet2 pages6 years ago
Datasheet2 pages6 years ago
Arrow Electronics
CAD Models
Download Murata GRM21BR60J106ME19K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
10 µF
10 µF
10 µF
Dielectric
X5R
X5R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
1.25 mm
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2004-09-04
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 5 years ago)
LTB Date2021-12-31
LTD Date2022-12-31
Manufacturer Lifecycle StatusTO BE DISCONTINUED (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata GRM21BR60J106ME19K provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, X5R, 15% TC, 10uF, Surface Mount, 2012M/0805
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805
GRM 0805 X5R 10UF 6.3V 20%