Murata GRM219C81C475MA73J
Ceramic Capacitor, YES, Ceramic, 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, X6S, 22% TC, 4.7uF, Surface Mount, 2012M/0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRM219C81C475MA73J.
TME
Datasheet3 pages4 years ago
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Murata GRM219C81C475MA73J symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
33,019
Authorized Distributors
4
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
Dielectric
X6S
X6S
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
Height
850 µm
850 µm
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2013-09-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata GRM219C81C475MA73J provided by its distributors.
Cap Ceramic 4.7uF 16V X6S 20% Pad SMD 0805 105°C T/R
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805
4.7¦ÌF ¡À20% X6S 16V 0805 2mm*1.25mm
GRM 0805 X6S 4.7UF 16V 20%