Murata GJM1555C1H1R8CB01J
0402 (1005METRIC) Ceramic Capacitor Gjm 50V 1.8PF ±0.25PF C0G NP0
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GJM1555C1H1R8CB01J.
TME
Datasheet3 pages4 years ago
Ciiva
Farnell
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Murata GJM1555C1H1R8CB01J symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Capacitance
1.8 pF
1.8 pF
1.8 pF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
Height
500 µm
500 µm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2008-02-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
Yageo GroupC0402C189C5GACTU
Cap Ceramic 1.8pF 50V C0G 0.25pF Pad SMD 0402 125C Extreme Low ESR T/R
50V 1.8pF C0G 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0402 1.8 pF 50 V ±0.1 pF Tolerance C0G SMT Multilayer Ceramic Capacitor