Murata GCM21A5C2E220JX01D
250V 22pF C0G ±5% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GCM21A5C2E220JX01D.
Geoflip
Datasheet4 pages5 years ago
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
+32.72%
CAD Models
Download Murata GCM21A5C2E220JX01D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Authorized Distributors
6
Capacitance
22 pF
22 pF
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
Tolerance
5 %
5 %
Height
1 mm
1 mm
Introduction Date2017-02-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata GCM21A5C2E220JX01D provided by its distributors.
Cap Ceramic 22pF 250V C0G 5% Pad SMD 0805 125C Automotive T/R
Cap, Mlcc, 22Pf, C0G/Np0, 250V, 0805 Rohs Compliant: Yes |Murata Manufacturing Co., Ltd. GCM21A5C2E220JX01D
Ceramic Capacitor, YES, Ceramic, 250V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000022uF, Surface Mount, 2012M/0805
CAP, MLCC, 22PF, C0G/NP0, 250V, 0805;