Multicomp MCMR04X52R3FTL
Surface Mount Thick Film Resistor, Mcmr Series, 52.3 Ohm, 62.5 Mw, - 1%, 50 V Rohs Compliant: Yes
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
FarnellMCMR04X52R3FTL010Cut Tape
11h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Multicomp MCMR04X52R3FTL.
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0402 52.3 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0402 52.3 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0402FR-0752R3L
RC Series 0402 0.063 W 52.3 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupRC0402FR-0751RL
SMD Chip Resistor, 51 Ohm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
Yageo GroupRC0402FR-0756RL
RC Series 0402 0.063 W 56 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Res Thick Film 0402 56 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Multicomp MCMR04X52R3FTL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 52.3ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
RES, 52R3, 1%, 0.0625W, 0402, CERAMIC
RES, 52R3, 1%, 0.0625W, 0402, CERAMIC; Resistor Case Style: 0402 [1005 Metric]; Resistance: 52.3ohm; Product Range: MCMR Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 62.5mW; Resistance Tole