Microchip DSC6102JI2B-100.0000
Oscillator MEMS 100MHz ±25ppm (Stability) LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin VFLGA SMD Tube
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip DSC6102JI2B-100.0000.
Microchip
Datasheet34 pages3 years ago
Microchip SCT
Inventory History
3 month trend:
-84.64%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
36,863
Authorized Distributors
6
Frequency
Frequency Stability
Max Supply Current
Operating Supply Voltage
Mount
Supply Chain
Projected EOL Date2044-10-10
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
Descriptions
Descriptions of Microchip DSC6102JI2B-100.0000 provided by its distributors.
MEMS Oscillator, 100 MHz, SMD, 2.5mm x 2mm, 25 ppm, 3.3 V, DSC61xxB
100 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V 3.63V Enable/Disable 4-VLGA
MEMS OSC, LVCMOS, 100MHz, 25PPM, 1.8-3.3V, -40 to 85C, 2.5 x 2.0mm