Microchip DSC6011JI1B-012.0000
Oscillator MEMS 12MHz ±50ppm (Stability) LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin VLGA SMD Tube
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip DSC6011JI1B-012.0000.
Microchip
Datasheet34 pages3 years ago
Microchip SCT
Inventory History
3 month trend:
-93.86%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
56,500
Authorized Distributors
6
Frequency
Frequency Stability
Max Supply Current
Operating Supply Voltage
Mount
Supply Chain
Projected EOL Date2044-02-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 2 days ago)
Descriptions
Descriptions of Microchip DSC6011JI1B-012.0000 provided by its distributors.
Standard Clock Oscillators MEMS Oscillator, Ultra Low Power, LVCMOS, -40C-85C, 5
MEMS OSC, LVCMOS, 12MHz, 50PPM, 1.8-3.3V, -40 to 85C, 2.5 x 2.0mm