Microchip DSC1001DI2-005.0196
MEMS OSC, LVCMOS, 5.0196MHz, 25PPM, 1.8-3.3V, -40 to 85C, 2.5 x 2.0mm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip DSC1001DI2-005.0196.
Microchip
Datasheet24 pages2 years ago
Electro Sonic
3 month trend:
-100%
Stock
63,145
Authorized Distributors
6
Frequency
5.0196 MHz
5.3125 MHz
5.3125 MHz
Frequency Stability
25 ppm
25 ppm
25 ppm
Max Supply Current
6.3 mA
6.3 mA
6.3 mA
Operating Supply Voltage
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Projected EOL Date2039-08-26
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.0060
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
SMD Programmable Crystal Oscillator 5MHz 1.8V 15pF 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Microchip DSC1001DI2-005.0196 provided by its distributors.
Oscillator MEMS 5.0196MHz ±25ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin CDFN SMD Tube
MEMS OSCILLATOR, LOW POWER, -40C-85C, 25PPM
Oscillator, 150MHz, 5mA, VDFN-4, RoHS
Microchip SCT
MEMS OSC XO 4.0000MHZ CMOS SMD