Microchip DSC1001BI5-027.0000T
Mems Osc, Lvcmos, 27MHZ, 10PPM, 1.8-3.3V, -40 to 85C, 5.0X3.2MM
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip DSC1001BI5-027.0000T.
3 month trend:
-36.99%
Stock
34,424
Authorized Distributors
4
Frequency
27 MHz
27 MHz
27 MHz
Frequency Stability
10 ppm
10 ppm
10 ppm
Max Supply Current
7.2 mA
16 mA
16 mA
Operating Supply Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Projected EOL Date2044-01-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
MEMS Oscillator, 27 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 10 ppm, 3.3 V, DSC1001
Standard Clock Oscillators MEMS Oscillator, Low Power, -40C-105C, 10ppm
Descriptions
Descriptions of Microchip DSC1001BI5-027.0000T provided by its distributors.
Oscillator MEMS 27MHz ±10ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin CDFN SMD T/R
1.8V to 3.3V Low-Power Precision CMOS Oscillator 6mA Operating Current 27MHz ±10ppm Stability -40°C to 85°C Temperature Surface Mount 4-Pin CDFN T/R