Microchip AGLN250V5-CSG81I
Field Programmable Gate Array, 6144 CLBs, 250000 Gates, 250MHz, 6144-Cell, CMOS, PBGA81
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AGLN250V5-CSG81I.
Microchip
Datasheet1 page13 years ago
Datasheet107 pages6 years ago
Datasheet136 pages4 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-14.54%
CAD Models
Download Microchip AGLN250V5-CSG81I symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Projected EOL Date2049-02-04
Country of AssemblyPhilippines
Country of FabricationN/A
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.0060
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
Related Parts
FPGA IGLOO nano Family 250K Gates 130nm (CMOS) Technology 1.2V/1.5V 81-Pin CSP
FPGA IGLOO® Family 250K Gates 130nm (CMOS) Technology 1.5V 100-Pin VQFP
FPGA Spartan-3E Family 250K Gates 5508 Cells 572MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 100-Pin VTQFP
FPGA Spartan-3E Family 250K Gates 5508 Cells 657MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 100-Pin VTQFP
Descriptions
Descriptions of Microchip AGLN250V5-CSG81I provided by its distributors.
FPGA IGLOO nano Family 250K Gates 130nm (CMOS) Technology 1.5V 81-Pin CSP
IGLOO nano AGLN250 81-WFBGA CSBGA IN PRODUCTION (Last Updated: 1month ago) field programmable gate array 800mum 1.5V 250MHz 4.5kB