Matsuo 267M1602106MR720
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Surface Mount, 2413
Production
Submit Request for Quote
Submit an RFQ to a group of distributors who specialize in finding hard-to-find parts.
Request for Quotation (RFQ)
This request will be sent to the specified suppliers.
(* indicates required field)
Quote request
Suppliers *
Contact details
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Matsuo 267M1602106MR720.
IHS
Datasheet13 pages3 years ago
Garrett
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
0
Capacitance
10 µF
10 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
900 mΩ
450 mΩ
Leakage Current
1.6 µA
1.6 µA
Dissipation Factor
6 %
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date1998-03-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Matsuo 267M1602106MR720 provided by its distributors.
TANTALUM CAP 10UF 20% 16V