Magnecraft 788XBXM4L-120A
Relay, 12 A, 120 VAC, Power, AC Operated, 120 VAC, Quick Connect Solder/Plug-In
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Magnecraft 788XBXM4L-120A.
IHS
Datasheet4 pages11 years ago
Electro Sonic
Lectro Components
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.50
Introduction Date2014-09-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Schneider Electric750XBXM4L-120A
Relay; 16 A; Power Style; AC Operated; 8 Pin Octal; 120 VAC; 1700 Ohms@ 25 C
TE Connectivity / P&BKUMP11A5G120
Power/Signal Relay, DPDT, Momentary, 2700mW (Coil), 15A (Contact), AC Input, AC/DC Output, Panel Mount
TE ConnectivityKUEP-11A15-120
Power Relay DPDT 240VAC 120VAC Quick Connect/Solder Socket Mount Box/Tray
TE Connectivity6-1393116-2
Power Relay 120VAC 15A DPDT(38.89x35.71x49.99)mm Socket
TE Connectivity6-1393116-7
Electromechanical Relay DPDT 15A 120VAC 1.7KOhm Bracket Mount
Schneider Electric750XBXRM4L-120A
Power Relay Electromechanical General Purpose 120VAC 10A DPDT 250VAC Contact Rating 8 Pin Octal Plug-in LED Test Light 750 Series
Descriptions
Descriptions of Magnecraft 788XBXM4L-120A provided by its distributors.
Electromechanical Relay, DPDT, 16A (Contact), 28VDC (Contact), AC/DC Output
General Purpose Relays DPDT 12A SQ BSE PWR
MAGNECRAFT 788XBXM4L-120A Plug In Relay, 8 Pins, Square, 120VAC. More details: Relay, Square Plug In Socket Mounting, 8 Pins, DPDT Contact Form, 16 Contact Amp Rating (Resistive), 120VAC Coil Volts, Contact Material Silver Alloy, Socket Mfr. No. 70-463-1, 70-788EL11-1, Coil VA Rating 3, Hz 50/60, Features 12A Max. Switching Current, Clear or Full-Feature Cover Options, SPDT, DPDT and 3PDT Contact Configurations, Socket Mount Option, Gold-Flashed Contacts, Mechanical Flag Indicator, Standards UL, CSA, CE