Laird RWC5050AK060-500
General Purpose Inductor, 6.5uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird RWC5050AK060-500.
Laird
Datasheet1 page9 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-5.21%
CAD Models
Download Laird RWC5050AK060-500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2019-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
RF Choke Wirewound 6.8uH 10% 7.96MHz 20Q-Factor Ferrite 3.7A 0.035Ohm DCR RDL Bag
Wurth Elektronik744779068
Power Choke Unshielded Wirewound 6.8uH 10% 100KHz Ferrite 2.2A 0.035Ohm DCR RDL Tray
API Delevan4470-11K
Inductor RF Molded/Unshielded Wirewound 6.8uH 10% 7.9MHz 65Q-Factor Iron 3A 60mOhm DCR AXL T/R
Ind Wireless Charging Transmitting Coil 6.3uH 100KHz Ferrite
General Purpose Inductor, 6.8uH, 10%, 6 Element, Ferrite-Core, SMD, 6759
Inductor Chip Wirewound 6.8uH 10% 7.96MHz 50Q-Factor Ferrite 0.285A 1.2Ohm DCR 1812 T/R
Descriptions
Descriptions of Laird RWC5050AK060-500 provided by its distributors.
Wireless Charging Transmitter Modules
70@100kHz 6.5¦ÌH 50m¦¸ ¡À10% 3mm
WIRELESS CHARGER ROHS COMPLIANT: YES
WIRELESS CHARGING COIL, 6.5UH, 10%; Product Range: RWC Series; Inductance: 6.5µH; Inductance Tolerance: ± 10%; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)