Laird MI0805K110R-10
Ferrite Beads Power Chip Bead 11Ohm 25% 100MHz 1.5A 0805 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird MI0805K110R-10.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
Datasheet1 page0 years ago
element14 APAC
Sager Electronics
DigiKey
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-8.27%
CAD Models
Download Laird MI0805K110R-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
3nH Unshielded Wirewound Inductor 1.35A 63mOhm Max 0402 (1006 Metric)
General Purpose Inductor, 0.0028uH, 7.1429%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 1005/0402
General Purpose Inductor, 0.0029uH, 6.8966%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 1005/0402
TAIYO YUDENCB2518T1R0M
Inductor Power Chip Wirewound 1uH 20% 7.96MHz Ferrite 1.5A 0.078Ohm DCR 1007 T/R
TAIYO YUDENLB3218T1R0M
Inductor General Purpose Chip Wirewound 1uH 20% 7.96MHz Ferrite 1.075A 0.078Ohm DCR 1207 T/R
Ind RF Choke Bobbin Core 100nH 20% 25MHz 40Q-Factor Ferrite 500mA AXL
Descriptions
Descriptions of Laird MI0805K110R-10 provided by its distributors.
Chip Ferrite Beads / EMI Filters 11ohms 100MHz 1.5A Monolithic 0805 SMD
EMI FERRITE CHIP BEAD, 0805,1500MA, 11 OHMS @100MHZ, DCR MAX 0.060OHM
Ferrite Bead, 0805 [2012 Metric], 11 Ohm, 1.5 A, 60 Milliohms
FERRITE, BEAD, 2012, 100MHZ, 11R; Ferrite Case Style:0805 [2012 Metric]; Ferrite Mounting:SMD; Impedance @ 100MHz:11ohm; Impedance Tolerance:(Not Available); DC Current Rating:1.5A; DC Resistance Max:0.06ohm; Series:MI; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013)