KYOCERA AVX TCJD476M016R0045E
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Surface Mount, 2917
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TCJD476M016R0045E.
IHS
Datasheet13 pages3 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+39.80%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
24,451
Authorized Distributors
6
Capacitance
47 µF
47 µF
47 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
ESR (Equivalent Series Resistance)
45 mΩ
70 mΩ
70 mΩ
Leakage Current
75.2 µA
75.2 µA
Dissipation Factor
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2020-06-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX TCJD476M016R0045E provided by its distributors.
Cap, 47Uf, 16V, Tantalum Polymer, Case D
Conductive Polymer Solid Electrolytic Chip Capacitors
series TCJ/ case D/ cap 476 / 016V