KYOCERA AVX TAJY477M006RNJ
Cap Tant Solid 470uF 6.3V Y CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2mm) SMD 7343-20 (1%FR) 0.2 Ohm 125°C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TAJY477M006RNJ.
IHS
Datasheet13 pages4 years ago
Upverter
Future Electronics
AVX
Supply Chain
Country of OriginCzechia, El Salvador
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2009-02-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 2917
Cap Tant Solid 470uF 6.3V E CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4mm) Inward L SMD 7343-43 1.5 Ohm 125C T/R
Yageo GroupT491X477M006AT
Cap Tant Solid 470uF 6.3V X CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4mm) Inward L SMD 7343-43 0.4 Ohm 125C T/R
Cap Tant Solid 470uF 6.3V X CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4mm) Inward L SMD 7343-43 0.065 Ohm 125C Automotive T/R
KYOCERA AVXTPSD477M006R0100
Cap Tant Solid 470uF 6.3V D CASE 20%( 7.3 X 4.3 X 2.9mm) Inward L SMD 7343-31 0.1 Ohm 125C T/R
KYOCERA AVXTAJD477M006RNJ
Cap Tant Solid 470uF 6.3V D CASE 20%( 7.3 X 4.3 X 2.9mm) Inward L SMD 7343-31 0.4 Ohm 125C T/R
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX TAJY477M006RNJ provided by its distributors.
TAJ Series 470 uF ±20 % 6.3 V Surface Mount Low Profile Tantalum Chip Capacitor
Tantalum Chips Rohs Compliant: Yes |Kyocera Avx TAJY477M006RNJ
2917 (7343Metric) TAJ 6.3V 470muF ±20% 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
TAJ TANT 470UF 6.3V 20% CASE Y
TC 470uF 6,3V 20% Case Y low p.