KYOCERA AVX SR071C102KAA
Capacitor, Ceramic, 1000pF, 100VDC, 10-% Tol, 10+% Tol, X7R-TC Code, -15, 15%-TC
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX SR071C102KAA.
IHS
Datasheet8 pages19 years ago
Future Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.60
Introduction Date2007-03-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC315C102K2R5TA
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 200V 1000pF X7R 10% LS=2.54mm
Yageo GroupC315C102K5R5TA
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 50V 1000pF X7R 10% LS=2.54mm
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 50V 1000pF X7R 10% LS=5.08mm
卤10% 100V 1nF X7R Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded ROHS
KYOCERA AVXAR211C102K4RTR2
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, 2012
Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% Radial 5mm 125C Ammo
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX SR071C102KAA provided by its distributors.
SR Series 3.81 x 3.81 mm 1 nF 100V ±10 % Tolerance X7R Radial Lead/SkyCap®
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL