KYOCERA AVX SA105C103MAR
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.01uF, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX SA105C103MAR.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Farnell
Newark
Future Electronics
Jameco
CAD Models
Download KYOCERA AVX SA105C103MAR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
10 nF
10 nF
10 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount, Through Hole
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Dipped
Axial
Axial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
10 %
10 %
Height
Supply Chain
Country of OriginEl Salvador, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.40
Introduction Date2000-06-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-09-01
LTD Date2025-01-01
Related Parts
Yageo GroupC0805C103M5RACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, 0805
Yageo GroupC0603C103M5RACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, 0603
KYOCERA AVX06035C103MAT2A
50V 10nF X7R ±20% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
KYOCERA AVX06035C103M4T2A
0603 100000 pF 50 V ±20 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX SA105C103MAR provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 20% Axial 125°C T/R
SA Series Ø 2.54 x 4.32 mm 10nF 50 V ±10 % Tolerance X7R Axial Lead/SpinGuard®
Ceramic Capacitor 0.01Uf 50V, X7R, 20%, Axial; Capacitance:10000Pf; Voltage(Dc):50V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Axial Leaded; Dielectric Characteristic:X7R; Lead Spacing:-; Product Range:Spinguard Sa Series Rohs Compliant: Yes |Kyocera Avx SA105C103MAR.