KYOCERA AVX AR215C102K4R
Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 10% Radial 5.08mm 125°C Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX AR215C102K4R.
IHS
Datasheet9 pages4 years ago
Farnell
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-76.14%
CAD Models
Download KYOCERA AVX AR215C102K4R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
7,215
Authorized Distributors
5
Capacitance
1 nF
1 nF
1 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Through Hole
Surface Mount, Through Hole
Surface Mount, Through Hole
Case/Package
Radial
Dipped
Dipped
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
5.08 mm
5.08 mm
5.08 mm