KYOCERA AVX 1206YG335ZAT2A
1206 3.3 uF 16 V -20 / +80 % Tolerance Y5V SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 1206YG335ZAT2A.
IHS
Datasheet3 pages22 years ago
Newark
Future Electronics
Garrett
Jameco
Inventory History
3 month trend:
-0.30%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 1206YG335ZAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupC1206C335Z4VACTU
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 3.3 uF, 16 V, 1206 [3216 Metric], -20%, +80%, Y5V, C Series
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 3.3 uF, 16 V, 1206 [3216 Metric], -20%, +80%, Y5V, CC Series
KYOCERA AVX0805ZG335ZAT2A
0805 (2012Metric) CERAMIC CAPACITOR ceramic capacitor 10V 3.3muF -20% +80% Y5V F
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 3.3 uF, 10 V, 0805 [2012 Metric], -20%, +80%, Y5V, CC Series
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 3.3 uF, 10 V, 0805 [2012 Metric], -20%, +80%, Y5V, C Series
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 1206YG335ZAT2A provided by its distributors.
1206 (3216Metric) CERAMIC CAPACITOR ceramic capacitor 16V 3.3muF -20% +80% Y5V F
Cap Ceramic 3.3uF 16V Y5V -20% to 80% SMD 1206 85°C Embossed T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 80% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -82/+22% TC, 3.3uF, Surface Mount, 1206
Capacitance:3.3Μf; Voltage(Dc):16V; Capacitor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Capacitance Tolerance:-20%, +80%; Dielectric Characteristic:Y5V; Product Range:Avx 1206 Mlcc Series; Product Length:3.2Mm; Product Width:1.6Mm Rohs Compliant: Yes |Kyocera Avx 1206YG335ZAT2A.