KYOCERA AVX 1206GA101KAT1A
1206 2kV 100pF C0G 10% multilayer ceramic capacitor
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 1206GA101KAT1A.
Future Electronics
Datasheet5 pages5 years ago
TME
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-0.10%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 1206GA101KAT1A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2007-08-28
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-09-06
LTD Date2021-09-06
Related Parts
KYOCERA AVX1206AA101KAT1A
1206 100 pF 1000 V ±10 % Tolerance C0G/NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
KYOCERA AVX1206SA101KAT1A
Cap Ceramic 100pF 1500V C0G 10% SMD 1206 125°C T/R
Yageo GroupC1206C101KDGACTU
Cap Ceramic 100pF 1000V C0G 10% Pad SMD 1206 125°C Extreme Low ESR Automotive Medical T/R
Samsung Electro-MechanicsCL31C101KHFNNNE
Cap Ceramic 100pF 630V C0G 10% SMD 1206 125°C Embossed T/R
Samsung Electro-MechanicsCL31C101KGFNNNF
Cap Ceramic 100pF 500V C0G 10% SMD 1206 125°C Embossed T/R
Samsung Electro-MechanicsCL31C101KGFNNNE
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 1206GA101KAT1A provided by its distributors.
Cap Ceramic 100pF 2000V C0G 10% Pad SMD 1206 125C Low ESR T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 2000V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0001uF, Surface Mount, 1206
Cap 100Pf 2000Vdc C0G 10% Smd 1206 Rohs Compliant: Yes