KYOCERA AVX 0805ZD225KAT2A
0805 2.2 uF 10 V ±10 % Tolerance X5R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 0805ZD225KAT2A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Upverter
element14 APAC
Future Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
+50.00%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 0805ZD225KAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2001-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0805 2.2uF 10volt X5R +/-10%
KYOCERA AVX08053D225KAT2A
25V 2.2uF X5R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
10V 2.2uF X5R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL21A225KPFNNNE
Yageo GroupC0805C225K8PACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 10V 2.2uF X5R 0805 10%
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 0805ZD225KAT2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 2.2uF 10V X5R 10% SMD 0805 85°C Embossed T/R
CAPACITOR;CERAMIC;CAP 2.2 UF;TOL 10%;VOL-RTG 10 VDC;SMT;0805;X5R;TAPE & REEL
Cap Ceramic 2.2uF 10V X5R 10% Pad SMD 0805 85C T/R
2.2μF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
0805 (2012Metric) ceramic capacitor 10V 2.2muF ±10% X5R