KYOCERA AVX 08051A271JAT2A
0805 270 pF 100 V ±5 % Tolerance C0G/NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 08051A271JAT2A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Upverter
element14 APAC
Newark
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+33.19%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 08051A271JAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVX08055A271JAT2A
0805 270 pF 50 V ±5 % Tolerance C0G/NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Yageo GroupC0805C271J1GACTU
Cap Ceramic 270pF 100V C0G 5% Pad SMD 0805 125°C T/R
Yageo GroupC0805C271J5GACTU
0805 C 270PF CERAMIC MULTILAYER CAPACITOR, 50 VDC, +125DEGC, C0G DIELEC, +/-5%
100V 270pF NP0 ±5% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0805 270 pF 100 V ±5% Tolerance C0G Monolithic Ceramic Chip Capacitor
0805 270 pF 200 V ±5% Tolerance C0G SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 08051A271JAT2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 270pF 100V C0G 5% SMD 0805 125°C Paper T/R
Capacitor 270pf 100 Volt C0G 5% Surface Mount 0805 Paper Tape and Reel
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00027uF, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) ceramic capacitor 100V 270pF ±5% C0G NP0
Ceramic Capacitor 270Pf 100V, C0G, 5%, 0805, Full Reel; Capacitance:270Pf; Voltage(Dc):100V; Capacitor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Capacitance Tolerance:± 5%; Dielectric Characteristic:C0G/Np0; Product Range:- Rohs Compliant: Yes |Kyocera Avx 08051A271JAT2A.