KYOCERA AVX 0603YC683KAT2A
0603 68NF Ceramic Multilayer Capacitor, 16 VDC, +125DEGC, X7R Dielectric, +/-10%
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 0603YC683KAT2A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Upverter
Newark
Farnell
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
+144%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 0603YC683KAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
57,206
Authorized Distributors
6
Capacitance
68 nF
68 nF
68 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
900 µm
900 µm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date1996-08-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC0603C683K4RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 0.068uF X7R 0603 10%
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor 0.068uF 10% X7R 16V 0603 Paper T/R