KYOCERA AVX 0603YC102KAT4A
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 1000pF X7R 0603 10% Tol
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 0603YC102KAT4A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Newark
CAD Models
Download KYOCERA AVX 0603YC102KAT4A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Symbol
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
19,229
Authorized Distributors
4
Capacitance
1 nF
1 nF
1 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
900 µm
900 µm
Introduction Date1998-02-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC0603C102K4RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 1000pF X7R 0603 10%
16V 1nF X7R ±10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 0.001uF 16V X7R 10% SMD 0603 125°C Paper T/R
Yageo GroupC0603Y102K4RACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 0603
Yageo GroupC0603S102K4RACTU
KYOCERA AVX06032C102KAT2A
200V 1nF X7R ±10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 0603YC102KAT4A provided by its distributors.
0603 (1608Metric) CERAMIC CAPACITOR ceramic capacitor 16V 1000pF ±10% X7R
Ceramic Multilayer Capacitor; Capacitor Type:General Purpose; Capacitance:1000pF; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:16VDC; Capacitor Dielectric Type:Multilayer Ceramic; Package/Case:0603; Termination Type:SMD ;RoHS Compliant: Yes