KYOCERA AVX 06035C222M4T2A
Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 20% Pad SMD 0603 125C Automotive AEC-Q200 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 06035C222M4T2A.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-56.43%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 06035C222M4T2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Symbol
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,547
Authorized Distributors
3
Capacitance
2.2 nF
2.2 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
Height
900 µm
900 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC0603C222M5RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 2200pF X7R 0603 20%
KYOCERA AVX06031C222MAT2A
Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 2200pF ±20% Commercial Ti/Sn Plated 7T/R"
50V 2.2nF X7R 卤20% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Yageo GroupC0603C222M3RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 25V 2200pF X7R 0603 20%
Mlcc,0603,x7R,100V,2.2Nf,0.8Mm/Tape And Reel Rohs Compliant: Yes |Tdk CGA3E2X7R2A222M080AA
Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 06035C222M4T2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 20% SMD 0603 125°C Paper T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) ceramic capacitor 50V 2200pF ±20% X7R