KYOCERA AVX 06035C183K4T4A
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V .018uF X7R 0603 10% Tol
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 06035C183K4T4A.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
CAD Models
Download KYOCERA AVX 06035C183K4T4A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Capacitance
18 nF
18 nF
18 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
900 µm
860 µm
860 µm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2005-01-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 06035C183K4T4A provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.018uF, Surface Mount, 0603
Cap Ceramic 0.018uF 50V X7R 10% Pad SMD 0603 125C Automotive T/R