KYOCERA AVX 06033D475KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 4.7uF, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 06033D475KAT2A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-11.98%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 06033D475KAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
Dielectric
X5R
X5R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
1.02 mm
950 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 06033D475KAT2A provided by its distributors.
CERAMIC CAPACITOR 0603 ceramic capacitor 15% ppm/C 10% 4.7muF 25V
Cap Ceramic 4.7uF 25V X5R 10% Pad SMD 0603 85C T/R
4.7 F 10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)