KYOCERA AVX 06031C822KAT2A
Multilayer Ceramic Capacitor, 8200 Pf, 10%, X7R, 100 V, 0603 [1608 Metric] Rohs Compliant: Yes
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 06031C822KAT2A.
Newark
Datasheet4 pages22 years ago
Datasheet4 pages13 years ago
Datasheet4 pages13 years ago
Datasheet4 pages18 years ago
Datasheet4 pages10 years ago
Farnell
Future Electronics
element14
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-11.06%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 06031C822KAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
6
Capacitance
8.2 nF
8.2 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
860 µm
900 µm
Related Parts
Yageo GroupC0603C822K1RACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0082uF, Surface Mount, 0603
Yageo GroupC0603C822K5RACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0082uF, Surface Mount, 0603
Samsung Electro-MechanicsCL10B822KB8NNNC
50V 8.2nF X7R 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor 0.0082uF 10% X7R 50V 0603 Paper T/R
KYOCERA AVX06035C822KAT2A
0603 8.2 nF 50 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 06031C822KAT2A provided by its distributors.
Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 8200pF ±10% Commercial Ti/Sn Plated 7T/R"
Cap Ceramic 0.0082uF 100V X7R 10% Pad SMD 0603 125C T/R
CAPACITOR;CERAMIC;CAP 8200 PF;TOL 10%;VOL-RTG 100 VDC;SMT;0603;X7R;TAPE & REEL
0603 (1608Metric) ceramic capacitor 100V 8200pF ±10% X7R