KYOCERA AVX 04025C392J4T2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0039uF, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 04025C392J4T2A.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
CAD Models
Download KYOCERA AVX 04025C392J4T2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Capacitance
3.9 nF
3.9 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
5 %
Height
560 µm
560 µm
Introduction Date2018-06-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 04025C392J4T2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.0039uF 50V X7R 5% 0402 T/R