KYOCERA AVX 02013C472KAT2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0047uF, Surface Mount, 0201
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 02013C472KAT2A.
Upverter
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-12.69%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 02013C472KAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 nF
4.7 nF
4.7 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0201
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
330 µm
300 µm
300 µm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2017-03-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 02013C472KAT2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.0047uF 25V X7R 10% 0201 T/R
CERAMIC CAPACITOR ceramic capacitor 15% ppm/C 0.0047muF
CAPACITOR, 4700PF, X7R, 25V, 0201;
4.7nF ¡À10% X7R 25V 0201 600¦Ìm*300¦Ìm*330¦Ìm