KOA Speer SG73S1JTTD6202F
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 62000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer SG73S1JTTD6202F.
IHS
Datasheet3 pages2 years ago
Farnell
element14 APAC
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,039
Authorized Distributors
2
Resistance
62 kΩ
62 kΩ
62 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
200 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-03-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJPA3F6802V
Res Thick Film 0603 68K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJPA3F5602V
Res Thick Film 0603 56K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 68K Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Anti-Surge Thick Film 0603 60.4k Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.2W, 62000ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Res Thick Film 0603 56K Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of KOA Speer SG73S1JTTD6202F provided by its distributors.
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR SG73S 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.2W 1/5W 62kOhm ±100ppm/C
Res, 62K, 1%, 0.2W, 0603 Rohs Compliant: Yes |Koa SG73S1JTTD6202F
RES, 62K, 1%, 0.2W, 0603;
SURGE CUR 0402 1% 62K