KOA Speer SG73S1JTTD51R0F
SG73S FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 51Ohm 0.2W 1/5W
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer SG73S1JTTD51R0F.
IHS
Datasheet3 pages2 years ago
Newark
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-2.79%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
36,277
Authorized Distributors
4
Resistance
51 Ω
51 Ω
51 Ω
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
200 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJPA3F51R0V
Res Thick Film 0603 51 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJPA3F47R0V
Res Thick Film 0603 47 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJPA3F56R0V
Res Thick Film 0603 56 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 47.5 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.2W, 51ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Res Thick Film 0603 47 Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of KOA Speer SG73S1JTTD51R0F provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 51ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res, 51R, 1%, 0.2W, 0603 Rohs Compliant: Yes |Koa SG73S1JTTD51R0F
RESISTOR, SURGE, 51R, 1%, 0603; Resistance:51ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:0.125W; Voltage Rating:50V; Series:SG73; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:0603; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); External Length / Height:1.6mm; Package / Case:0603; External Depth:0.45mm; External Width:0.8mm; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Overload Voltage:100V; Termination Type:SMD