KOA Speer SG73S1JTTD5100F
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 510ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer SG73S1JTTD5100F.
IHS
Datasheet3 pages2 years ago
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
+40.08%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
50,087
Authorized Distributors
5
Resistance
510 Ω
510 Ω
510 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
200 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
PanasonicERJPA3F5100V
Res Thick Film 0603 510 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJPA3F4700V
Res Thick Film 0603 470 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 560 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 470 Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thick Film 0603 470 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Epoxy Resin Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 560 Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of KOA Speer SG73S1JTTD5100F provided by its distributors.
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR SG73S 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.2W 1/5W 510Ohm ±100ppm/C
RES, 510R, 1%, 0.125W, 0603, THICK FILM
RESISTOR, SURGE, 510R, 1%, 0603; Power Rating:0.125W; Resistance:510ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:SG73; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Resistor Element Type:Thick Film; Voltage, Rating:50V; Temperature ;RoHS Compliant: Yes