KOA Speer SG73P2ETTD471J
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 470ohm, 200V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer SG73P2ETTD471J.
IHS
Datasheet2 pages2 years ago
Farnell
3 month trend:
+62.24%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
34,473
Authorized Distributors
3
Resistance
470 Ω
470 Ω
Case/Package
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
500 mW
750 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
PanasonicERJ-14YJ471U
Res Thick Film 1210 470 Ohm 5% 0.5W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJP14J471U
Res Thick Film 1210 470 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJT14J471U
ERJ FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 470Ohm 0.5W 1/2W
Res Thick Film 1210 470 Ohm 5% 0.667W(2/3W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of KOA Speer SG73P2ETTD471J provided by its distributors.
anti-surge endured pulse power thick film chip resistor, 1210, RoHS
KOA Speer SCT
SG73P FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 470Ohm 0.5W 1/2W
Res, 470R, 5%, 0.5W, 1210 Rohs Compliant: Yes |Koa SG73P2ETTD471J