KOA Speer RN73H1JTTD2491B10
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 2490ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer RN73H1JTTD2491B10.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
23,356
Authorized Distributors
5
Resistance
2.49 kΩ
2.49 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Composition
Metal Film, Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
10 ppm/°C
10 ppm/°C
Related Parts
PanasonicERA3ARB2491V
Res Thin Film 0603 2.49K Ohm 0.1% 1/10W ±10ppm/°C Molded SMD Punched Paper T/R
PanasonicERA3ARB242V
Res Thin Film 0603 2.4K Ohm 0.1% 0.1W ±10ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA3ARB272V
Res Thin Film 0603 2.7K Ohm 0.1% 0.1W ±10ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 2490ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603BRE072K49L
100mW Thin Film Resistor 75V ±50ppm/℃ ±0.1% 2.49kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of KOA Speer RN73H1JTTD2491B10 provided by its distributors.
RN73H FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.1% ±10ppm/C 2.49kOhm 0.1W 1/10W
Res, 2K49, 0.1%, 0.1W, 0603 Rohs Compliant: Yes |Koa RN73H1JTTD2491B10