KOA Speer RK73B2BTTDD391J
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 390ohm, 200V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer RK73B2BTTDD391J.
IHS
Datasheet2 pages7 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,561
Authorized Distributors
1
Resistance
390 Ω
390 Ω
390 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date1999-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8GEYJ391V
Res Thick Film 1206 390 Ohm 5% 1/4W ¦200ppm/¦C SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 390 Ohm 5% 1/4W ¦200ppm/¦C SMD Paper T/R
SMD Chip Resistor, 390 Ohm, ± 5%, 250 mW, 1206 [3216 Metric], Thick Film, General Purpose
Resistor, Thick Film; 390 Ohms; Case 1206; 0.25W; +/-5%; SMD; 200ppm/K; 200V; 1000 Mohm
PanasonicERJ-8GEYJ361V
ERJ Series 1206 360 Ohm 0.25 W ±5 % ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupRC1206JR-07390RL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±5% 390Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of KOA Speer RK73B2BTTDD391J provided by its distributors.
Thick Film Resistors - SMD 1/4W 390 OHM 5%
FIXED RESISTOR Chip Resistor 5% 200ppm/C 390Ohm 250mW
390¦¸ ¡À5% 250mW ¡À200ppm/¡æ 1206 3.2mm*1.6mm*600¦Ìm