Yageo Group T494D226M020AT
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 20V, 20% +Tol, 20% -Tol, 22uF, Surface Mount, 2917
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T494D226M020AT.
IHS
Datasheet22 pages2 years ago
Newark
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Yageo Group T494D226M020AT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
5,261
Authorized Distributors
4
Capacitance
22 µF
22 µF
22 µF
Case/Package
2917
Voltage Rating (DC)
20 V
20 V
20 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
300 mΩ
800 mΩ
800 mΩ
Leakage Current
4.4 µA
4.4 µA
Dissipation Factor
6 %
6 %
6 %
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2001-10-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Yageo GroupT491D226M020AT
Cap Tant Solid 22uF 20V D CASE 20%( 7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 0.8 Ohm 125C T/R
KYOCERA AVXTAJD226M020RNJ
Cap Tant Solid 22uF 20V D CASE 20%( 7.3 X 4.3 X 2.9mm) Inward L SMD 7343-31 0.9 Ohm 125C T/R
Cap Tant Solid 22uF 35V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 0.3 Ohm 125C T/R
Cap Tant Solid 22uF 20V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 0.7 Ohm 125C T/R
593D Series 22 uF ±20 % 35 V Surface Mount Molded Solid Tantalum Capacitor
KYOCERA AVXTPSD226M035R0300
Cap Tant Solid 22uF 35V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 0.3 Ohm 125°C T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group T494D226M020AT provided by its distributors.
CAP, TANTALUM, 22UF, 20V, 2917;
22¦ÌF 2000h@ 125¡ãC ¡À20% 20V 300m¦¸ 2917 7.3mm*4.3mm*3.1mm
T494D226M020AT, YAGEO / KEMET ELECTRONICS
Capacitor Tant, 22Uf, 20V; Capacitance:22Μf; Voltage(Dc):20V; Capacitor Case/Package:2917 [7343 Metric]; Capacitance Tolerance:± 20%; Esr:0.3Ohm; Manufacturer Size Code:D; Failure Rate:-; Ripple Current:707Ma; Product Length:7.3Mm Rohs Compliant: Yes |Kemet T494D226M020AT