Yageo Group T491X337M006AT
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Surface Mount, 2917
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T491X337M006AT.
CAD Models
Download Yageo Group T491X337M006AT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
23,608
Authorized Distributors
5
Capacitance
330 µF
330 µF
330 µF
Case/Package
2917
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
400 mΩ
500 mΩ
500 mΩ
Leakage Current
20.8 µA
19.8 µA
19.8 µA
Dissipation Factor
8 %
8 %
8 %