Yageo Group T491A684M035AT
CAP TANT 0.68UF 20% 35V 1206 / 0.68 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1206 (3216 Metric) 8Ohm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T491A684M035AT.
IHS
Datasheet23 pages2 years ago
Farnell
Arrow Electronics
CAD Models
Download Yageo Group T491A684M035AT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
14,800
Authorized Distributors
4
Capacitance
680 nF
680 nF
680 nF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 Ω
8 Ω
8 Ω
Leakage Current
500 nA
500 nA
Dissipation Factor
4 %
4 %
4 %
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Cap Tant Solid 0.68uF 35V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) Inward L SMD 3528-21 6.5 Ohm 125C T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group T491A684M035AT provided by its distributors.
T491 1206 (3216Metric) tantalum capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm ±20% 0.68muF 35V
Cap Tant Solid 0.68uF 35V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 T/R
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.68uF, Surface Mount, 1206
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35volts 0.68uF 20%
CAP, 0.68UF, 35V, TANT, CASE A; Capacitance: 0.68µF; Voltage Rating: 35V; Tantalum Capacitor Case: 1206 [3216 Metric]; Product Range: T491 Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Tempe
Capacitor Tant, 0.68Uf 35V, 8 Ohm, 0.2, 3216-18; Capacitance:0.68Μf; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Case Style:1206 [3216 Metric]; Capacitor Dielectric Type:Tantalum; Capacitor Mounting:Smd; Capacitor Terminals:Smd; Esr:8Ohm Rohs Compliant: Yes |Kemet T491A684M035AT