Yageo Group R463N3470DQN0K
Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.47uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group R463N3470DQN0K.
IHS
Datasheet19 pages2 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
44,437
Authorized Distributors
4
Capacitance
470 nF
470 nF
470 nF
Dielectric
PP
PP
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
630 V
630 V
630 V
Tolerance
10 %
10 %
Termination
PC Pins
PC Pins
Height - Seated (Max)
16.1036 mm
16.1036 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group R463N3470DQN0K provided by its distributors.
R463N3470DQN0K, YAGEO / KEMET ELECTRONICS
0,47 U 300Vv |Kemet R463N3470DQN0K
470nF ¡À10% 22.5mm 26.5mm*7mm*7mm
SUPPRESSION CAP, 0.47UF, CLASS X2, RAD; Capacitance: 0.47µF; Suppression Class: X2; Product Range: R46 310V Series; Voltage Rating X: 310V; Voltage Rating Y: -; Capacitor Dielectric Type: PP (Polypropylene); Capacitance Tolera