Yageo Group FYD0H473ZF
Electric Double Layer Capacitor, 5.5V, 80% +Tol, 20% -Tol, 47000uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group FYD0H473ZF.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
Farnell
Newark
element14 APAC
TME
Inventory History
3 month trend:
+2.24%
CAD Models
Download Yageo Group FYD0H473ZF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Yageo GroupFYL0H473ZF
FYL, Supercapacitors, Radial Pin, 0.047 F, -20/+80%, 5.5 VDC, Pin Leads, Lead Spacing = 5.08mm
Yageo GroupC322C473K5R5TA
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 50V 0.047uF X7R 10% LS=5.08mm
Cornell DubilierEDLSD473H5R5C
Cap Supercap 47000uF 5.5V -20% to 80% (11.5 X 10.5 X 5.5mm) Radial Cylindrical 10mm 85C
United Chemi-ConESMH100VSN473MQ50T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47000uF
Yageo GroupELH479M016AS6AA
Cap Aluminum 47000uF 16V 20% (30 X 50mm) 10mm 6800mA 2000 hr 85°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Yageo Group FYD0H473ZF provided by its distributors.
Radial Can ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR FYD 5.5V 47mF -20% +80% 0.453Dia 11.50mm
Cap Supercap 47000uF 5.5V -20% to 80% (11.5 X 8.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5.08mm 220 Ohm 70C Bulk
Supercapacitor, EDLC, 47000 uF, 5.5 V, -20%, +80%, Radial Leaded
47mF 5.5V -20%~80% 5.5V 220¦¸@ 1kHz 11.5mm*8.5mm*8.5mm
Super Capacitors | CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H
SuperCap 0,047F 5,5V 11x8,5mm P5,08
Super Capacitor, 47000uF, 5.5V
Supercap, Edlc, 47000Uf, 5.5V, Radial; Capacitance:47000Μf; Voltage(Dc):5.5V; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Capacitance Tolerance:-20%, +80%; Lead Spacing:5.08Mm; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 70°C; Esr:220Ohm Rohs Compliant: Yes |Kemet FYD0H473ZF