Yageo Group C330C104K2R5TA
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 200V 0.1uF X7R 10% LS=5.08mm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C330C104K2R5TA.
IHS
Datasheet19 pages2 years ago
element14 APAC
Farnell
Newark
TME
Inventory History
3 month trend:
+24.69%
CAD Models
Download Yageo Group C330C104K2R5TA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
51,426
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Mount
PCB, Through Hole
Through Hole
Through Hole
Voltage Rating (DC)
200 V
200 V
200 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
9.14 mm
9.14 mm
9.14 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.60
Introduction Date2006-07-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 50V 0.1uF X7R 10% LS=2.54mm
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Through Hole Mount
Yageo GroupC322C104K5R5HA
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Through Hole Mount
KYOCERA AVXSR295C104KAA
Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125°C Bulk
Cap Ceramic 0.1uF 630V X7R 10% Radial 5mm 125C Bulk
KYOCERA AVXSA115C104KAR
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C330C104K2R5TA provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 200V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Through Hole Mount
Cap Ceramic 0.1uF 200V X7R 10% Radial 5.08mm 125°C Bulk
Avnet Japan
Cap Ceramic 0.1uF 200V X7R 10% Radial 5.08mm 125C Bag
CAP, 0.1µF, 200V, 10%, X7R; Capacitance:0.1µF; Voltage Rating:200V; Product Range:Goldmax, 300 Series; Capacitance Tolerance:± 10%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Dielectric Characteristic:X7R; Lead Spacing:5.08mm; O
Capacitor, Mlcc, X7R, 100Nf, 200V, Radial; Rango De Producto:Serie C330; Capacidad:0.1Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 10%; Característica Dieléctrico:X7R; Tensión Nominal:200V; Terminales Del Condensador:Conexión Radial |Kemet C330C104K2R5TA