Yageo Group C322C102K1R5TA
Radial C 1NF Ceramic Multilayer Capacitor, 100V DC, +125C, X7R Dielectric, +/-10%
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C322C102K1R5TA.
IHS
Datasheet19 pages2 years ago
Farnell
element14 APAC
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+235%
CAD Models
Download Yageo Group C322C102K1R5TA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
30,610
Authorized Distributors
6
Capacitance
1 nF
1 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
PCB, Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Dipped
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
6.6 mm
6.6 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.60
Introduction Date2006-07-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC320C102K2R5TA
Multilayer Ceramic Capacitors Mlcc - Leaded 200V 1000Pf X7R 10% Ls=2.54Mm
Yageo GroupC320C102K5R5TA
Multilayer Ceramic Capacitors Mlcc - Leaded 50V 1000Pf X7R 10% Ls=2.54Mm
Yageo GroupC320C102K1R5TA
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Through Hole Mount
Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% Radial 5mm 125C Ammo
KYOCERA AVXSR151C102KAA
Capacitor, Ceramic; 1000pF; Multilayer; Radial; 100WVDC; +/-10%; X7R; 0.1In.T; 0.15In.L
±10% 50V 1nF X7R Plugin,P=5mm Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C322C102K1R5TA provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125°C Bulk
Avnet Japan
Cap, 1000Pf, 100V, 10%, X7R; Capacitance:1000Pf; Voltage Rating:100V; Product Range:Goldmax, 300 Series; Capacitance Tolerance:± 10%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Dielectric Characteristic:X7R; Lead Spacing:5.08Mm; Operating Rohs Compliant: Yes |Kemet C322C102K1R5TA